24.10.2021
Головна » 2014 » Декабрь » 20 » XXVII Niedziela po Zesłaniu Ducha Świętego, 14.12.2014 A.D.
18:12
XXVII Niedziela po Zesłaniu Ducha Świętego, 14.12.2014 A.D.

Św. Łukasza 18:18-27

Nie każdy, który mi mówi Panie, Panie, wejdzie do Królestwa Niebieskiego
(Św. Mateusza 7:21)

W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego, Amen!

Drodzy wierni, dzisiejsza Ewangelia opowiada nam o ważnych szczegółach, bez których niemożliwe jest, aby wejść do Królestwa Niebieskiego.

Przede wszystkim Jezus Chrystus oznajmia, że jest Bogiem.

Gdy młody człowiek nazwał Go Nauczycielu dobry, On odpowiedział: Dlaczego mię zowiesz dobrym? Żaden nie jest dobry tylko sam Bóg. To On powiedział o Sobie, że jest Bogiem.

W kontekście tego dialogu trudno jest zrozumieć, czy młody człowiek był świadomy, że zwraca się do samego Boga. Jego pytanie było kwestią przestrzegania Bożych przykazań, ale wygląda na to, że on widział w Jezusie tylko nauczyciela, z którym może porozmawiać o wzniosłych sprawach.

W każdym razie Jezus dał mu do zrozumienia, z Kim ma do czynienia. I dlatego odpowiedź Jezusa na jego pytanie to nie tylko odpowiedź mądrego nauczyciela, ale odpowiedź Dobrego Boga.

Oznacza to, że jeśli zwracamy się do Boga z pytaniem, musimy być gotowi usłyszeć odpowiedź Boga. Nawet jeśli nie podoba nam się Boża odpowiedź, musimy ją zaakceptować i wykonać Jego wolę.

Co Bóg powiedział do tego młodego człowieka?

Bóg powiedział mu, żeby wybrał drogę doskonałości. Bóg powiedział mu, żeby sprzedał cały swój majątek i dał ubogim.

Nie chodzi tylko o pieniądze, ale także o duchowe bogactwo.

Bóg rzekł do człowieka, że musi wznieść się na nowy poziom duchowy. Jego poprzedni duchowy poziom nie jest już wystarczający dla niego. Na tym poziomie wygląda on po prostu jak żebrak.

Ale ten młody człowiek nie przyjął Bożej odpowiedzi. Nie był w stanie rozpoznać, że jego rozumienie duchowej doskonałości jest już nieaktualne. Innymi słowy, on po prostu przyzwyczaił się uważać samego siebie za autorytet. A kiedy spotkał się z żywym Bogiem, nie chciał Go słuchać.

Dzisiejsza Ewangelia uczy nas rozpoznawać własne błędy i że nasz Zbawiciel pomaga nam rozwiązać te błędy.

Czasami myślimy, że tylko nasza opinia jest zgodna z prawdą. I jeśli przychodzi czas, gdy wiemy, że jest jeszcze bardziej poprawny pogląd czy opinia, musimy to zaakceptować. W tym przypadku powinniśmy cieszyć się, że Bóg prowadzi nas drogą duchowej doskonałości.

Powinniśmy dziękować Bogu za tych ludzi, którzy pomagają nam iść tą drogą, którzy pomagają nam lepiej zrozumieć nasze duchowe powołanie. Musimy traktować tych ludzi jako posłańców Bożych.

Przede wszystkim posłańcami są biskupi i ich pomocnicy – kapłani. Ale czasami mogą być nimi także zwykli wierni. Czasem okoliczności też mogą wskazywać, jak należy postąpić w danej sytuacji.

Jeśliby ten młody człowiek zaakceptowałby Słowo Jezusa jako Słowo Arcykapłana, jako Słowo samego Boga, to on byłby szczęśliwy, ponieważ Bóg dał mu rady, jak powinien żyć, by w końcu dostać nagrodę życia wiecznego. Właściwie ten młody człowiek prosił Boga o to.

Ale dlaczego nie posłuchał Boga?

Ponieważ był pyszny albo miał słabą wiarę, albo jedno i drugie. Nie wierzył w Jezusa jako Boga i dlatego z powodu jego pychy oraz słabej wiary stracił Niebo.

Kiedy Apostołowie zapytali: A któż może być zbawion? Jezus rzekł im: Co niemożliwe jest u ludzi, możliwe jest u Boga.

Młodemu człowiekowi było nakazane, aby być posłusznym Bogu. Nawet jeśli nie podobała mu się albo nie rozumiał Bożej odpowiedzi, on po prostu musiał słuchać Boga i robić to, co Bóg mu powiedział.

Bardzo ważne jest dla nas, aby zawsze pamiętać, że w Sakramentach Świętych mamy odpowiedź, co musimy czynić, aby osiągnąć życie wieczne.

Kościół uczy nas, że wielką pomocą dla nas jest uczestnictwo w Świętych Sakramentach.

Najważniejsze dla chrześcijan są Sakramenty Pokuty i Komunii Świętej.

Musimy słuchać Głosu Bożego, który brzmi dla nas w Sakramentach Świętych.

Dlatego powinniśmy docenić każdą okazję do Sakramentu Komunii Świętej i do Sakramentu Spowiedzi.

Ale jeśli szukamy jakiegoś powodu, aby nie iść na Mszę albo do Spowiedzi, to w takim przypadku, czy jesteśmy lepsi niż młody człowiek z Ewangelii?

Niech nam Jezus Chrystus - Dobry Bóg pomoże docenić każdą okazję do usłyszenia Jego Głosu - Głosu Boga w Jego Sakramentach Świętych, żebyśmy nie stracili Nieba.

W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego, Amen!

Ks. W.K.

Gliwice, Polska

14.12.2014 A.D.

Категорія: Розважання | Переглядів: 1001 | Додав: