21.05.2024

Єпископ Данієл Долан Його Преосвященство Єпископ Данієл Долан

Освіта і Свячення
Данієл Долан народився 28 травня 1951 р. в Детройті, Мічіган. Приготування до священства розпочав у 1965 в Архієпархіальний малій семінарії в Детройті. Продовжив студії в Ордені Цістерціян, а потім в семінарії Братства Св. Пія X в Еконі, Швейцарія. Там його висвятив Архієпископ Марсель Лєфебр 29 червня 1976 р.

Семінаристом в Еконі восени 1973 він дійшов висновку, що єдиним поясненням зіпсованості Нової Меси і помилок «2 Ватиканського собору» було те, що Павло 6, особисто проголошуючи єресі, втратив Папську владу. Відтоді, маючи тверду позицію щодо Павла 6 і його наступників, о. Долан ніколи не згадував їх як Пап в Каноні Меси. Йдеться про ситуацію після «2 Ватиканського собору», яка згодом стала популярно називатися «седевакантизм» ( від латинського терміну Sede Vacante – Вільний Престол, що означає перерву між Папами, коли одного вже нема з тієї чи іншої причини, а його наступника ще нема).

Місіонерська праця в Братстві Св. Пія X
На початку 1977 о. Долан повернувся до США, де здобув репутацію красномовного проповідника, і за декілька років заснував більше 35 центрів для служіння Традиційної Меси від Сходу до Заходу. На початку 1983, як частина плану компромісу з обновленським Ватиканом, Архієпископ Лефебр спокусився накинути «літургічну реформу» - Місал 1962 р. Івана 23 – священикам Братства Св. Пія X в Америці. Водночас Лефебр вимагав, щоб американці прийняли скандальне анулювання шлюбів, що практикувалось в трибуналах модерністів. Також він вимагав співпраці зі священиками, які були висвячені згідно нового протистантизованого обряду, запровадженого Павлом VI у 1968. Дев’ятеро американських священиків, включно з о. Доланом, відмовились, за що були викинуті з Братства Св. Пія X. Ще четверо приєднались до них пізніше.

Експансія в Cincinnati
Отець Долан незмінно продовжував місіонерський апостолат і нарощував активність в його парафіяльній церкві Св. Гертруди Великої в Cincinnati, Ohio. Парафія, яку він заснував у 1978 є однією з найбільших і найкраще зорганізованих в США.

У 1989 о. Долан ініціював контакти з Конгрегацією Марії Непорочної Цариці (CMRI). Під час наступних дискусій дійшли згоди щодо головних теологічних проблем (Папа, нові обряди таїнств).

У 1991 Єпископ Мойсей Кармона, голова Традиційної мексиканської організації Trento, просив 12-х священиків CMRI обрати поміж себе одного для прийняття єпископських свячень. Єпископ Кармона, поважний пастор і колишній семінарський професор в Acapulco, був висвячений на єпископа у 1981 Архієпископом Нго Дінг Туком, колишнім Архієпископом Ху, В’єтнам.

Священики CMRI обрали о. Марка Піварунаса, якого Єпископ Кармона важно висвятив у єпископа.

У 1992 Єпископ Піварунас разом зі священиками, які колись були в Братстві Св. Пія X, запропонував о. Долану прийняти єпископські свячення. Після деяких розсудливих вагань о. Долан погодився в середині 1993.

Єпископські Свячення
Єпископ Долан був висвячений на єпископа в церкві Св. Гертруди Великої в Cincinnati 30 листопада 1993, на свято Св. Апостола Андрія під час урочистої Меси. Меса тривала три години і всі канонічні приписи Меси Понтифікум були дотримані. Свячення уділив Єпископ Марк Піварунас. На свяченнях були присутні сімнадцятеро традиційних Католицьких священиків з США, Мексики і Канади разом із декількома сотнями вірних з різних частин Америки. Збереглася професійно записана відеокасета торжества.

Нинішній Апостолат
Єпископ Долан продовжує служити пастором церкви Св. Гертруди Великої в Cincinnati, Ohio. Крім цього він провадить скромний апостолат в Америці та за її межами. Він конфірмує в церквах США, де служать колишні священики Братства Св. Пія X, і також інтенсивно подорожує, виконуючи єпископські функції в традиційних церквах Мексики, Франції, України та Нігерії.

His Excellency, Bishop Daniel Dolan died on April 26, 2022.