01.12.2023
Головна » 2015 » Январь » 19 » CHRISTUS REX Leona Degrella
12:48
CHRISTUS REX Leona Degrella

Narodowy_socjalizm#Polska

Ruchy faszystowskie czerpiące z nazizmu

"We Flandrii w Belgii od 1933 roku działał Flamandzki Związek Narodowy, którego przywódcą był Staf de Clerg. Partia deklarowała chęć oderwania Flandrii od Belgii i przyłączenie tego regionu do macierzy – Holandii. Na równi z FZN w Walonii działał Christus Rex założony przez Léona Degrelle. Obydwa ugrupowana wyrażały podziw do postaci Hitlera i prezentowały antysemityzm, a w przypadku reksistów wyraźny był ultra katolicyzm. W okresie wojny partie te podjęły się kolaboracji z hitlerowcami. Działacze tych grup założyli kolaboracyjne jednostki wojskowe – 28 Ochotniczą Dywizję Grenadierów Pancernych SS (1 walońską) Walonnien i Legion Flandryjski."

pl.wikipedia.org/wiki/Degrelle

"Léon Degrelle (ur. 15 czerwca 1906 w Bouillon w Belgii, zm. 31 marca 1994 w Maladze w Hiszpanii) – polityk belgijski o poglądach nacjonalistyczno-faszystowskich, kolaborant Niemiec nazistowskich.

Oficer SS (wojnę zakończył w stopniu SS-Standartenführer d. R. Waffen-SS), w czasie II wojny światowej dowodził 28 Ochotniczą Dywizją Grenadierów Pancernych SS "Wallonien" walczącą u boku armii niemieckiej na froncie wschodnim. Po wojnie znaczący działacz neofaszystowski. Głosiciel kłamstwa oświęcimskiego i negator holocaustu.

W ostatnich dniach wojny przedostał się do Hiszpanii, gdzie przebywał do końca życia. Zmarł w wieku 87 lat w szpitalu San-Antonio-Park w Maladze.

Po wkroczeniu w maju 1940 r. wojsk niemieckich do Belgii, Degrelle został aresztowany z pogwałceniem immunitetu parlamentarnego przez służby specjalne i wydany w ręce Francuzów. Po uwolnieniu powrócił do Belgii i rozpoczął rozmowy z okupantem na temat utrzymania jej jedności państwowej. Po utworzeniu w lipcu 1941 r. Legionu Walońskiego w ramach Wehrmachtu wyruszył jako ochotnik w stopniu szeregowca na front wschodni. Brał udział w walkach nad Dnieprem i w bitwie pod Czerkasami. W 1945 r. 28 Ochotnicza Dywizja Grenadierów Pancernych SS "Wallonien" została rozbita na Pomorzu, a Degrelle trafił wraz z niedobitkami do Berlina. Wielokrotnie ranny podczas walk, Degrelle zakończył wojnę w stopniu SS-Standartenführera d. R. der Waffen-SS (odpowiednik polskiego pułkownika). Odznaczony wieloma odznaczeniami hitlerowskimi, w tym Krzyżem Rycerskim Krzyża Żelaznego z liśćmi dębowymi (Ritterkreuz des Eisernen Kreuzes zum Eichenlaub). Wręczając mu to odznaczenie, na początku 1945 roku, Adolf Hitler powiedział: "gdybym miał syna, chciałbym by był taki jak Ty". Za kolaborację z hitlerowskimi Niemcami w listopadzie 1944 r. skazany zaocznie przez belgijski sąd na karę śmierci."

en.wikipedia.org/wiki/L_Degrelle

"In 1936, Degrelle met Benito Mussolini and Adolf Hitler, both of them providing Rexism with funds (2 million lire and 100,000 marks) and ideological support. Elections in that year had given the Parti Rexiste 21 deputies and 12 senators - although in decline by 1939, when it managed to win only 4 seats in each Chamber. The party progressively added Nazi-inspired Antisemitism to its agenda, and soon established contacts with fascist movements around Europe. Degrelle notably met with Falange leader José Antonio Primo de Rivera and the Iron Guard's Corneliu Zelea Codreanu."

"From 1940, the Belgian Roman Catholic hierarchy had banned all uniforms during Mass. On 25 July 1943, in his native Bouillon, Degrelle was told by Dean Rev Poncelet to leave a Requiem Mass, because he was wearing his SS uniform, which church authorities had prohibited. Degrelle was excommunicated by the Bishop of Namur, but the excommunication was later lifted by the Germans, since as a German officer he was under the jurisdiction of the German chaplaincy".

Léon Degrelle - polityk belgijski o poglądach nacjonalistyczno-faszystowskich, kolaborant Niemiec nazistowskich.

THE MILWAUKEE JOURNAL, Friday, November 12, 1943, page 20.

"Ekskomunika dla zdrajcy Belgji.

Z ,,Wiadomości z Belgii" (publikacja belgijskiego rządu na wygnaniu).

Leon Degrelle, belgijski zdradliwy przywódca ruchu faszystowskiego Rexist, został ekskomunikowany z Kościoła Rzymskokatolickiego w konsekwencji zdarzeń, który miały miejsce w kościele parafialnym w Bouillon. Dekret ekskomuniki został wydany przez J.E. ks. Andre Charrue`a, biskupa Namur, a następnie został odczytany z ambony katedry w Namur i w kościele w Bouillon. Dekret stwierdza, że fakty, na których oparta jest ekskomunika, są powszechnie znane.

Degrelle wszedł do kościoła w niemieckim mundurze. Zgodnie z decyzją belgijskich biskupów, dziekan odmówił udzielenia mu Komunii Świętej, gdyż ten miał na sobie mundur. Wtedy Degrelle uderzył dziekana, usunął go z kościoła i zamknął go w więzieniu.

Zgodnie z dyscypliną Kościelną, działanie biskupa Namur wyklucza Degrelle ze wspólnoty wiernych Katolików, zarówno duchowo, jak i czasowo, do momentu, kiedy ten z szacunkiem zwróci się o anulowanie decyzji do samego biskupa, który jest jedynym, który może uwolnić go od ekskomuniki."

Léon Degrelle został ekskomunikowany przez Kościół Katolicki w Belgii w 1943 roku.

Anulowanie ekskomuniki przez niemieckich biskupów nie jest ważnie, ponieważ oni także działali dla nazistów (tak, jak ekskomunikowany Degrelle). Również: "Zgodnie z dyscypliną Kościelną, działanie biskupa Namur wyklucza Degrelle ze wspólnoty wiernych Katolików, zarówno duchowo, jak i czasowo, do momentu, kiedy ten z szacunkiem zwróci się o anulowanie decyzji do samego biskupa, który jest jedynym, który może uwolnić go od ekskomuniki."

ks. W. K.

(Korektor PP)

Категорія: Розважання | Переглядів: 1403 | Додав: