24.10.2021
Головна » 2021 » Июнь » 24 » Czy Biskup Dolan posądził naszego króla?
18:54
Czy Biskup Dolan posądził naszego króla?

Czy Biskup Daniel Dolan posądził króla Jana III Sobieskiego?

W tym krótkim artykule przedstawiam kilka wyjaśnień dotyczących oskarżeń, które ksiądz Rafał Trytek bezpodstawnie skierował pod adresem Biskupa Daniela Dolana.

Oskarżenia te można znaleźć w artykule „Kalwaryjski Wieczernik” opublikowanym 15 czerwca 2021 roku na stronie internetowej Księdza Trytka:

„Ojciec Papczyński był też znakomitym spowiednikiem i ojcem duchowym. Do Jego penitentów należeli m.in. Nuncjusz Apostolski w Polsce ks. Pignatelli, czyli późniejszy papież Innocenty XII, czy król Polski I zwycięzca spod Chocimia, Wiednia i Parkanów Jan III Sobieski. Ten ostatni jak wiadomo nie został należycie doceniony na Zachodzie, a nawet w szeregach sedewakantystów był on haniebnie znieważany. Np. ks. Biskup Dolan kilka lat temu posądził publicznie naszego króla o przynależność do masonerii.”

W październiku 2007 roku Biskup Daniel Lytle Dolan odwiedził Polskę z wizytą apostolską, podczas której udzielił Sakramentu Bierzmowania grupie wiernych. Była to jedyna wizyta Biskupa Dolana w Polsce.

Ks. Trytek, jako gospodarz, zorganizował dla Biskupa dwie niezapomniane pielgrzymki na Wawel w Krakowie i do Częstochowy.

Podczas pielgrzymki na Wawel Ks. Trytek pokazał Jego Ekscelencji kryptę, w której znajduje się grób króla Jana III Sobieskiego.

Niestety Ks. Trytek zapomniał, że to pewien ksiądz powiedział Jego Ekscelencji w krypcie Św. Leonarda na Wawelu, że Jan III Sobieski był masonem. Dlatego nie jest całkowicie poprawne stwierdzenie: „Biskup Dolan...posądził publicznie naszego króla o przynależność do masonerii.” Jego Ekscelencja po prostu odniósł się do słów księdza, którego imię ks. Trytek zna bardzo dobrze.

Również takie oskarżenie wygląda dość dziwnie w stosunku do biskupa, który uratował w swoim kościele Św. Gertrudy Wielkiej w USA dwie piękne figury dwóch polskich świętych, które przewieziono z Polski za ocean.

Św. Jadwiga stoi za ołtarzem obok Św. Teresy. Św. Kunegunda (Kinga) znajduje się w pobliżu ambony. Oznacza to, że Biskup Daniel Dolan oraz wszyscy jego kapłani i wierni mają wielki szacunek dla tych dwóch Świętych, a także dla wszystkich polskich katolików i ich kraju o wielkiej katolickiej przeszłości.

Jego Ekscelencja dziękuje ks. Trytkowi i modli się za niego do Boga i Najświętszej Maryi Panny.

o. Valerii Kudriavtsev

PS 26 czerwca 2021 roku w tekście artykułu „Kalwaryjski Wieczernik” nastąpiły pewne zmiany.

Oryginalny tekst:

xtrytek-accuses-Bpdolan-orig

Zmodyfikowany tekst:

xtrytek-accuses-Bpdolan-mod

Категорія: Розважання | Переглядів: 165 | Додав: