20.07.2024

І. КАТОЛИЦЬКА ЦЕРКВА ТА ЇЇ ІНСТИТУЦІЇ

1. Католицька Церква є видимою інституцією, заснованою Христом, в якій люди готуються для небес.

Церкву можна порівняти зі школою; остання готує її учнів бути добрими громадянами держави, перша готує громадян для небес. Як школа має свого директора, вчителів, учнів разом з правилами дисципліни і програмою навчання, так і Церква це має. Вона має видимого голову, видиму церемонію Хрещення через яке приймаються нові члени, і видиму формулу віри. Оскільки Христос порівнює Церкву з видимими об'єктами, якими є місто на горі, свіча що горить, Церква також називається тілом (Ефес. 1:22), домом Бога ( 1 Тим, 3:15) , святим містом (Апокаліпс. 21:10). Всюди, де є Католицькі священики і вірні, там є Католицька Церква. Два класи людей, які говорять що Церква є невидимою: єретики які відпали від Церкви і які б радо хотіли належати Церкві і вільнодумці, які ухиляються від обов'язку слухати видиму Церкву.

Католицька Церква часто називається Царством Небесним, Царством Бога, спільнотою вірних.

Св. Іван Хреститель і сам Христос проголошували, що Царство Небесне є поряд (Матей 3:2; 4:17). "Церква це люд Божий розсипаний по всьому світі", каже Св. Августин; або словами Св. Томи Аквінського це спільнота вірних. Наш Господь порівнює її з отарою до якої він бажає зібрати всіх Його овець.

Церква дуже правильно називається Матір'ю Християн, тому що вона дає людям справжне життя душі і тому що вона виховує її членів як мати ростить своїх дітей.

У Хрещенні Церква роздає дар освячуючої ласки, правдиве життя душі, і дає надію на Небо. Як батько який пішов у дальню дорогу залишає свою владу матері, так Христос залишаючи землю дає Його Церкві всю владу (Іван 20:21). "Ми повинні любити Бога як Нашого Отця і Церкву як нашу Матір" каже Св. Августин. "Якщо ми любимо нашу рідну землю" каже Лев ХІІІ, "тому що ми були народжені і виросли там, і готові навіть вмерти за неї, наскільки ж глибшою має бути наша любов до Церкви, яка дає нам вічне життя".

2. Церква готує людину для небес через служіння потрійного уряду, який Христос їй надав: уряд вчителя, свяшеника і пастиря.

Церква навчає доктринам Христа, розділює засоби ласки встановлені Христом і є провідником і пастирем для вірних. Вчення передається у проповідях; засоби ласки є у Святій Жертві Літургії, таїнствах, благословеннях і в дотриманні певних побожних практик; провід є в певних приписах, наприклад в заповідях Церкви і забороненні того, що є грішним або шкідливим, як наприклад читання злих книжок.

Цей потрійний уряд спочатку виконував Христос, і потім передав Апостолам і їхнім наступникам.

Христос проповідував, розділював засоби ласки, прощаючи гріхи, благословляючи дітей, даючи Його Тіло і Кров Апостолам на Останній Вечері. Він дав заповіді, послав Апостолів на місію. Він дав Апостолам наказ (1) навчати всі народи (Матей 28:19), також (2) практикувати владу священства приносячи жертву (Лука 22:19) і прощати гріхи (Іван 29:23); і наостанок Апостоли отримали (3) уряд пастирів з владою керувати і виправляти, зв'язувати і розв'язувати, тобто встановлювати і відміняти закони (Матей 18:17). Слова Христа включають як Апостолів так і їхніх наступників: "Я є з вами по всі дні, навіть до кінця світу" (Мат. 28:20).

3. Господь і Цар Церкви є Христос.

Пророки провіщали (Пс. 2) що Месія буде великим царем, чиє царство буде вічним і включатиме в себе всі інші царства. Христос назвав себе Царем перед Пілатом, сказавши що Його царство не від цього світу (Іван 18:36). Христос править Церквою через Святого Духа. Оскільки Він є Головою Церкви (Еф. 1:23), всі Християни формують тіло, кожний будучи членом тіла (1 Кор. 12:27).

4. Католицька Церква складається з навчаючого і слухаючого тіла. Першими є Папа, єпископи і священики; другими є всі вірні.

Слово "Папа" походить від латинського papa, тобто отець; "єпископ" є від грецького episcopos, тобто наглядач; "священик" є від грецького presbyter, що значить старший. В латинській священик є sacerdos.

Читайте також:
II. Голова Церкви
ІІІ. Єпископи, Священики, Вірні
IV. Заснування і розповсюдження Церкви
V. Непомильність Церкви
VII. Ознаки Правдивої Церкви
VIII. Спасіння
IX. Церква і Держава
X. Спільнота Святих

В цій катехизмовій частині наводяться вибіркові цитати
з Катехизма о. Франциска Спіраго.
Фотокопія видання 1899, 1921 без змін:
by Benzinger Brothers, New York.
Nihil Obstat: Arthur J. Scanlan, S.T.D.
Censor Librorum
Imprimatur: + Patrick J. Hayes, D.D.
Archbishop of New York. New York
October 18, 1921